3 Aralık 2008’de kurulan Ankara Üniversitesi Afrika Çalışmaları Araştırma ve Uygulama Merkezi (AÇAUM), Türkiye’de bir üniversiteye bağlı olarak açılan ilk Afrika çalışmaları merkezidir. AÇAUM’un amacı, Türkiye’de Afrika kıtasını tanıtmak, Afrika’nın tarihine, coğrafyasına, kültürüne ve güncel sorunlarına dikkat çekmek ve Afrika ülkelerinde de Türkiye’yi tanıtmak ve bilinir kılmaktır. Bu çerçevede bir takım akademik, kültürel ve tarihi etkinliğe ev sahipliği yapan AÇAUM, Afrikalı Yüksek Öğrenim öğrencilerinin katılımı ile ilk uluslararası sempozyumunu 26 Mart 2015 tarihinde gerçekleştirmişti. Aynı sempozyumun ikincisi 12 Aralık 2018 tarihinde, Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde gerçekleştirildi. 
12 Aralık Çarşamba günü saat 14:00’da başlayan sempozyuma, Ankara Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sibel Ayşıl Özkan, AÇAUM Müdürü Prof. Dr. Nahide Bozkurt, Mdr. Yrd. Prof. Dr. Ahmet Nedim Serinsu, İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İsmail Hakkı Ünal, TİKA yöneticileri, Öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.
Prof. Dr. Sibel Ayşıl Özkan’ın, açılış konuşması ile onurlandırdığı sempozyumun açılışı, AÇAUM Müdürü Prof. Dr. Nahide Bozkurt’un AÇAUM’un tarihçesi, misyonu ve vizyonu ile gerçekleştirdiği etkinliklere yer verdiği konuşması ve AÜ İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İsmail Hakkı Ünal’ın, İlahiyat Fakültesinin ülkemiz akademisine yaptığı katkılara dikkat çektiği sunumu ile gerçekleştirildi.
Açılış konuşmalarının akabinde, İlahiyat Fakültesi öğretim elemanı Dr. Şahin Kızılabdullah, “Afro-Amerikalıların Amerika’daki Dini Tarihi ve Durumu” başlıklı açılış tebliğini sundu. Sempozyumun Afrikalı öğrenciler tarafından gerçekleştirilen sunumlarına, Kenya örneği ile Aden JARSO, Somali örneği ile Faduma Mohammed ABDULLAHİ, Etiopya örneği ile Mustafa ACAR, Burkino Faso örneği ile Sahibe MANDE ve Türkiye’deki ders kitaplarında Afrika örneği ile Emine TAYYAR-Furkan DEMİR birer tebliğ ile katıldı.
Sunumların sonunda AÇAUM Mdr. Yrd. Prof. Dr. Ahmet Nedim Serinsu, sempozyum hakkında bir değerlendirme konuşması yaptı. Katılımcılara teşekkür belgelerinin takdim edilmesi ile sempozyum sona erdi.